top of page

A rogersi* segítő beszélgetés egy olyan pszichológiai megközelítés, amely az empátia, az őszinteség és a feltétel nélküli elfogadás elvein alapul. Hangsúlyt helyez az aktív hallgatásra, ahol a segítő ítélkezés nélkül hangolódik a beszélő érzelmeire és tapasztalataira. A beszélgetés támogató és nem irányító módon bontakozik ki, lehetővé téve a beszélő számára, hogy szabadon felfedezze gondolatait és érzéseit.

Image by Alex Guillaume

Az empátia a Rogers-féle segítő beszélgetés egyik legfontosabb eszköze, mivel a segítő igyekszik mélyen megérteni a beszélő nézőpontját és érzéseit. A reflektív hallgatás egy másik kulcsfontosságú eszköz, amelyben a segítő a beszélő szavait és érzelmeit tükrözi, hogy kifejezze megértését és megerősítését.

A nyílt végű kérdések arra ösztönzik a beszélőt, hogy mélyebben elmélyedjen a tapasztalataiban és betekintést nyerjen. A csendet tiszteletben tartjuk és kihasználjuk, hogy a beszélőnek legyen ideje a saját tempójában gondolkodni és kifejezni magát. A rogersi segítő beszélgetés különböző helyzetekben használható, például stressz és az életmód problémái, életvezetési tanácsadás, önbizalom és önbecsülés fejlesztése, krízishelyzetek kezelése (pl. veszteség, válás), párkapcsolati problémák kezelése, konfliktusmegoldás, mentorálás.

Image by Giorgio Grani

A segítő biztonságos és támogató környezetet teremt, ahol az egyének úgy érzik, hogy meghallgatják és megértik őket, és ez elősegíti a személyes fejlődést és az önismeretet. A rogersi megközelítés rendkívül hatékony a segítő és a kliens közötti bizalom és kapcsolat kiépítésében. Arra ösztönzi a beszélőt, hogy saját belső erőforrásaihoz nyúljon, és találjon megoldást a problémáira. 

A pontos megértés és kommunikáció biztosítása érdekében aktív hallgatási készségeket használunk, mint például az átfogalmazás és az összegzés.

 

A rogersi segítő beszélgetés tiszteletben tartja a beszélő autonómiáját és cselekvőképességét, felhatalmazva őt arra, hogy saját döntéseket hozzon. A megközelítés a tekintély helyett az együttműködést hangsúlyozza, elősegítve az egyenlőség és a kölcsönös tisztelet érzését. Az őszinte empátia és elfogadás révén biztonságos teret teremt az érzelmi gyógyulás és növekedés számára. Arra bátorítja a klienseket, hogy az ítélkezéstől vagy kritikától való félelem nélkül fedezzék fel és fejezzék ki az érzéseiket. A megközelítés adaptálható, és a különböző kulturális háttérhez, személyiségekhez és kommunikációs stílusokhoz igazítható.

Különösen hasznos lehet olyan helyzetekben, amikor az egyének úgy érzik, hogy túlterheltek, összezavarodtak vagy érzelmi támogatásra van szükségük.

Végső soron a rogersi segítő beszélgetés a holisztikus jólétet segíti elő azáltal, hogy értelmes kapcsolatokat ápol és elősegíti a személyes fejlődést.

*Carl Rogers (1902-1987) amerikai pszichológus, a humanisztikus pszichológia egyik alapítója. Egyedi, személyiségközpontú megközelítését a személyiség és az emberi kapcsolatok megértéséhez számos területen alkalmazzák, például a pszichoterápia és tanácsadás (kliens-központú terápia), az oktatás (diákközpontú  tanulás) területén is.

Ha úgy érzi, hogy szüksége van segítő beszélgetésre, forduljon hozzám bizalommal.

bottom of page